Co dają komory klimatyczne?

komora klimatyczna

Komory do badań klimatycznych powinny odznaczać się sprawnym działaniem i bardzo dobrą jakością. To sprzęt stosowany w wielu miejscach, gdzie ważne jest zachowanie bezpieczeństwa i wydajnej pracy, Zazwyczaj spotykany jest w laboratoriach. Czym wyróżnia się komora klimatyczna? Gdzie najczęściej jest stosowana? Jakie daje efekty?

Komory do badań klimatycznych

Okazuje się, że komory klimatyczne spełniają dane warunki wykonywania testów stabilności różnorodnych materiałów w laboratorium. Dzięki temu można łatwo symulować różne temperatury i wilgotność. Niektóre próbki laboratoryjne wymagają zastosowania symulacji świetlnej, co jest bardzo ważne. Najprostszym podziałem w tym przypadku jest:

  • Komora klimatyczna do testów stabilności – zazwyczaj sprawdza się podczas długookresowych badań stabilności. W trakcie badania utrzymuje ona wilgotność i temperaturę na precyzyjnie określonym poziomie. 
  • Komora dynamicznych zmian klimatycznych – w tym przypadku zrealizować można programy ramowe, gdzie wilgotność i temperatura są zmieniane automatycznie wraz ze zdefiniowaną częstotliwością. 
komora klimatyczna

Gdzie spotykane są komory klimatyczne?

Warto zauważyć, że komory klimatyczne są spotykane w badaniach i w przemyśle. W tych miejscach są wykorzystywane do testów wytrzymałościowych na próbkach, długookresowych testów stabilności, badania materiałów, czy też ich przechowywania w danych warunkach. Na uwagę zasługuje uniwersalny charakter urządzeń, które zastosujemy w wielu miejscach. Bardzo ważna jest dobra jakość i znana marka. 

Rekomendowane artykuły