Cieplarki to specjalne urządzenia, które pozwalają na utrzymanie wewnątrz nich określonego klimatu o podwyższonej temperaturze. W zależności od budowy, można wyróżnić ich kilka rodzajów.

Cieplarki z naturalnym obiegiem powietrza

W tych urządzeniach wykorzystywany jest naturalny obieg powietrza, czyli bez wykorzystania dodatkowych podzespołów, w postaci turbiny powietrznej. Działanie tego typu cieplarek jest dość efektywne, ale uzyskanie zadanej temperatury zajmuje więcej czasu niż w przypadku cieplarek z wymuszonym obiegiem powietrza.

Cieplarki z wymuszonym obiegiem powietrza

Służą inkubacji preparatów o dużej objętości i charakteryzują się krótkim czasem przywracania zadanej temperatury. Jest tak dlatego, że dzięki zastosowaniu turbiny powietrznej z regulacją prędkości obrotów, cieplarka może pracować wydajniej.

Cieplarki z chłodzeniem

Są to urządzenia wielofunkcyjne. Takie cieplarki mają też funkcję chłodzenia. Oznacza to, że można w nich wytworzyć kontrolowany mikroklimat o podwyższonej lub zaniżonej temperaturze. Mają one dość szerokie zastosowanie, jednak w laboratoriach (zwłaszcza mikrobiologicznych) bardziej przydają się tradycyjne cieplarki.

Cieplarki, nie tylko w laboratorium

Cieplarki są powszechnie wykorzystywane jako wsparcie dla rozwoju kurcząt. Wykorzystuje się je również do prowadzenia badań w przemyśle farmaceutycznych oraz do oceny wytrzymałości materiałów na warunki o podwyższonej temperaturze. Warto też wiedzieć, że specjalnym rodzajem cieplarek są inkubatory dla noworodków.

Rekomendowane artykuły