Destylatory to urządzenia służące do wyodrębniania z cieczy kilku określonych składników lub tylko jednego. W tym celu wykorzystywane są różne temperatury wrzenia poszczególnych cieczy.

Destylacja wody

Celem destylacji wody jest pozbawienie jej zanieczyszczeń organicznych i soli mineralnych, w wyniku trzykrotnego destylowania powstaje woda demineralizowana pozbawiona także związków nieorganicznych.

W celu destylacji wodę doprowadza się do stanu wrzenia, zmienia się ona w parę wodną, która następnie jest kondensowana w kondensatorze i przesyłana do chłodnicy, gdzie ulega ponownemu skropleniu i spływa do zbiornika.

Rodzaje destylatorów

Najprostszym destylatorem jest destylator szklany mający zastosowanie w laboratoriach domowych lub szkolnych.

W placówkach medycznych, laboratoriach, zakładach fryzjerskich i kosmetycznych wykorzystuje się profesjonalne destylatory elektryczne o pojemności od kilku do kilkudziesięciu litrów.

Na skalę przemysłową woda destylowana jest w destylatorach o pojemności kilku tysięcy litrów. Do jej produkcji wykorzystywana jest woda morska.

Woda destylowana stosowana jest w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym. W mniejszych ilościach także w innych gałęziach.

Woda destylowana wykorzystywana jest do rozpuszczania elektrolitów lub innych substancji. Zaletą wody destylowanej jest nie tylko jej czystość, ale także łatwa zdolność łączenia się z innymi związkami.

Rekomendowane artykuły