Dlaczego tak ważny jest system monitoringu temperatury w przypadku chłodziarek na szczepionki?

Wraz z pojawieniem się skutecznej szczepionki na koronawirusa rozpętała się dyskusja, czy szczepionki są bezpieczne oraz jakie mogą pojawić się skutki uboczne po ich zastosowaniu. Wielu ludzi dodatkowo niepokoi fakt, iż tak dużo się mówi o konieczności odpowiedniego przechowywania szczepionek na każdym etapie przed podaniem ich pacjentom.

Temperatura przechowywania szczepionek

Większość szczepionek wymaga przechowywania w temperaturze od 2 do 8 st. Celsjusza. Zarówna za niska, jak i za wysoka temperatura mogą sprawić, że szczepionka nie zachowa odpowiednio wysokiej skuteczności.

Oznacza to, że spodziewana odporność organizmu na zachorowanie może być znacząco niższa, jeżeli transport czy przechowywanie nie odbędzie się z zachowaniem zasady zimnego łańcucha.

Profesjonalne urządzenia do przechowywanie szczepionek

Dedykowana chłodziarka https://danlab.pl/nasze-produkty/urzadzenia-chlodnicze/chlodziarki-farmaceutyczne/ na szczepionki utrzymuje odpowiednią temperaturę w całej objętości komory chłodniczej. Jest to zapewnione dzięki systemowi wentylacji. Gwarantuje to, że niezależnie od miejsca, w którym będzie znajdował się lek ani jak wiele próbówek będzie we wnętrzu, wszystkie leki będą miały taką samą skuteczność.

Ogromną rolę odgrywa tutaj system monitoringu temperatury.

Monitoring temperatury w urządzeniach chłodniczych

Temperatura jest nieustannie monitorowana w celu odpowiednio częstego uruchamiania agregatu chłodniczego, dzięki czemu amplituda wahań temperatury będzie nie większa niż 0,5 st. C.

Jest to znacznie mniej niż w standardowej lodówce czy zamrażarce służącej do przechowywania żywności.
Jednak prawdziwą rewolucją jest rejestrowanie temperatury oraz możliwość rozsyłania alertów SMS do pracowników służby zdrowia w przypadku wykrycia najmniejszej nieprawidłowości.

Oznacza to, że leki są zawsze bezpieczne i zdatne do użycia, a my jako pacjenci mamy pewność, że szczepionka przeznaczona dla nas jest najwyższej jakości.

Rekomendowane artykuły