Nie ma co ukrywać, że niejednokrotnie problemy zdrowotne rozwiązywane są w laboratorium. Być może rzadko się myśli o tym, jak wszystko funkcjonuje, ale jest to naprawdę interesujący temat. Dobrym przykładem jest dygestorium (wyciąg laboratoryjny).
Czym jest dygestorium?
Jedna ze spraw, na którą należy zwrócić uwagę to zapobiegnięcie sytuacji, w której dojdzie do wydostania się szkodliwych substancji. Jest to jedno z zadań, za które odpowiada wyciąg laboratoryjny. Można do tego dodać również ochronę przed ewentualnymi pożarami czy też eksplozjami.
Jeśli chodzi o charakterystykę dygestorium, mowa o przeszklonej komorze w kształcie dużej szafy. Każde dygestorium zaopatrzone jest w wydajny wentylatory, który powinien stale wydmuchiwać powietrze poza laboratorium.
Co do zastosowania, dygestoria znajdują zastosowanie w laboratoriach chemicznych, biologicznych i analitycznych. Ponadto wyciąg laboratoryjny wykorzystywany jest też przy pewnych rodzajach produkcji przemysłowej.
Rodzaje dygestoriów
Warto jeszcze odnieść się do tego, jak przedstawiają się rodzaje dygestorium. Ogólnie rzecz biorąc, można dokonać podziału na dygestoria montowane na stole (blacie) laboratoryjnym i zintegrowane. W przypadku wyciągów laboratoryjnych montowanych na stole/blacie laboratoryjnym, najczęściej mamy do czynienia z konstrukcjami drewnianymi. Wewnątrz takich konstrukcji stół i ścianę laboratorium pokrywa się kwasoodporną glazurą. Z kolei dygestoria zintegrowane cechują się niezależną konstrukcją stalową i posiadaniem zintegrowanego blatu.