kolba miarowa

Kolba miarowa to kawałek aparatu laboratoryjnego, rodzaj kolby laboratoryjnej, skalibrowanej tak, aby zawierała precyzyjną objętość w określonej temperaturze. Kolby miarowe służą do precyzyjnych rozcieńczeń i przygotowania standardowych roztworów. 

Zastosowanie kolby miarowej 

Te kolby mają zwykle kształt gruszki, z płaskim dnem i są wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Szyjka kolb miarowych jest wydłużona i wąska z wytrawionym oznaczeniem podziałki pierścienia. Oznaczenie wskazuje objętość cieczy zawartej po napełnieniu do tego punktu. Oznakowanie jest zwykle skalibrowane. Etykieta kolby wskazuje również nominalną objętość, tolerancję, klasę dokładności, odpowiednią normę produkcyjną i logo producenta. Kolby miarowe mają różne rozmiary i zawierają od 1 mililitra do 20 litrów płynu. 

Wyposażenie laboratoryjne 

Normy kalibracji i tolerancji dla kolb pomiarowych są określone w następujących standardowych specyfikacjach i praktykach: ASTM E288, E694 lub ISO 1042. Zgodnie z tymi specyfikacjami kolby pomiarowe występują w dwóch różnych klasach. Kolby o podwyższonym standardzie są wykonane z dokładniej umieszczonym znakiem podziałki i mają unikalny numer seryjny umożliwiający identyfikowalność. Tam, gdzie nie jest to wymagane, do prac jakościowych lub edukacyjnych stosuje się niższy standard. Kolba miarowa powinna więc być wykonana z dobrej jakości materiałów, w solidny sposób. Jest to naprawdę bardzo ważne, ponieważ dzięki temu kolba będzie stabilna, wytrzymała, a także niesamowicie trwała.

Gdzie kupić kolby miarowe? Dobrym wyborem będzie sklep internetowy DanLab.pl

Rekomendowane artykuły