Mieszadła magnetyczne — czym są i dlaczego warto posiadać je w laboratorium?

Mieszadła magnetyczne

Jak wiadomo, praca specjalisty laboratoryjnego wcale nie należy do najprostszych. W owym zawodzie nie ma miejsca na pomyłki, czy też wypadki spowodowane nie uwagą. Oznacza to, iż każdy specjalista przystępujący do pracy powinien zadbać o odpowiednie przygotowanie pod względem technicznym. Choć wydawać by się mogło, że podstawowymi przedmiotami umożliwiającymi pracę w laboratorium są zlewki, probówki, bądź pipety istnieje także szereg mniej znanych pośród niewtajemniczonych elementów wyposażenia. Do czego służy mieszadło magnetyczne? Kiedy warto po nie sięgać? Jaki rodzai mieszadeł, powinniśmy wybrać? 

Czym są oraz do czego służą mieszadła magnetyczne?

Mieszadło magnetyczne to nic innego jak przyrząd umożliwiający dokładne mieszanie różnego rodzaju substancji umieszczonych w naczyniach laboratoryjnych. Nazwa urządzenia nie wzięła się znikąd, gdyż tworzy ono pole magnetyczne, przez co w prawidłowo umieszczonym naczyniu z cieczą oraz mieszadełkiem tworzy się wir. Z tego typu mieszadłami nie spotkamy się na co dzień, ponieważ są one wykorzystywane głównie w laboratoriach chemicznych. 

Rodzaje mieszadeł — które mieszadło sprawdzi się najlepiej? 

Mieszadła magnetyczne

Możemy wyróżnić tylko dwa rodzaje mieszadeł magnetycznych. Zaliczamy do nich:

  • Wielostanowiskowe mieszadła magnetyczne 
  • Jednostanowiskowe mieszadła magnetyczne. 

Mieszadła wielostanowiskowe, jak sama nazwa wskazuje dedykowane, są osobą, które preferują nadzorowanie wielu koleb w tym samym czasie. Jednakże druga z opcji, przez wielu uważana jest za korzystniejszą. Wówczas pozwala ona skupić całą uwagę na jednym naczyniu. Niezależnie od tego, który rodzaj mieszadła planujemy nabyć, przed dokonaniem zakupu, powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • Opcje grzania 
  • Wymiary płyt 
  • Jakość materiału, z którego powstało mieszadło magnetyczne 
  • Akcesoria, jakie znajdują się w zestawie.

Rekomendowane artykuły