Profesjonalne autoklawy – jakie jest ich zastosowanie?

Profesjonalne autoklawy wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu przedsiębiorstwach, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Urządzenia tego typu można spotkać przede wszystkim w gabinetach dentystycznych, lekarskich i kosmetycznych.

Jakie zastosowanie?

Autoklaw to wbrew pozorom bardzo proste urządzenie, które wykorzystywane jest do sterylizacji narzędzi metalowych. Mowa tutaj na przykład o skalpelach, zaciskach, pęsetach albo nożyczkach. W profesjonalnych punktach diagnostycznych bardzo często sterylizuje się również endoskopy i specjalne wzierniki. Nowoczesne autoklawy są podstawowym wyposażeniem szpitali i laboratoriów badawczych lub analitycznych. Mowa tutaj przede wszystkim o profesjonalnych laboratoriach mikrobiologicznych, biotechnologicznych i farmaceutycznych.

Zastosowanie w laboratoriach chemicznych

Autoklaw od wielu lat wykorzystywany jest także w laboratoriach chemicznych, w których to jak powszechnie wiadomo przeprowadzane są różnorodne reakcje chemiczne. Urządzenia te w laboratoriach technologicznych wykorzystuje się między innymi do przeprowadzania symulacji konkretnych warunków środowiskowych na przykład w testach na starzenie się danego produktu. W przemyśle spożywczym i farmaceutycznym można znaleźć modele przemysłowe, które stosowane są na bardzo szeroką skalę. Sprzęt ten jest niezbędny wszędzie tam, gdzie zwraca się szczególną uwagę na zachowanie bezpieczeństwa.

Rekomendowane artykuły