Chyba nikt z nas nie potrafi wyobrazić sobie laboratorium i pracy w nim bez obecnych urządzeń pomiarowych. Zarówno wagi analityczne jak i mikrowagi czy mikroskopy są urządzeniami niezwykle czułymi, bez których niemożliwe byłoby przeprowadzenie dokładnych pomiarów. Co więcej, na tego typu sprzęty nie mogą oddziaływać żadne drgania, co znacznie mogłoby wpłynąć generowane przez ten sprzęt rezultaty. Stoły wagowe są więc idealnym rozwiązaniem, jednak do czego one właściwie służą i jak je wybrać?
Stoły wagowe- do czego służą i dlaczego są niezbędne w laboratoriach?
Warto zauważyć, że w pomieszczeniach laboratoryjnych nigdy nie brakuje sprzętu, a przede wszystkim można tam spotkać całą masę urządzeń, których głównym zadaniem jest wykonywanie pomiarów. Jak łatwo się więc domyślić, działanie wszelakich wag musi być jak najbardziej precyzyjne, a wszystko po to, by rezultaty przeprowadzanych badań mogły jak najlepiej odzwierciedlić stan rzeczywisty. Nie da się jednak ukryć, że wagi analityczne czy mikroskopy, a także inne przyrządy najczęściej znajdują się w otoczeniu innych urządzeń o znacznie większych rozmiarach. Wówczas praca tych niewielkich sprzętów może zostać skutecznie zaburzona. Najcięższą do opanowania sytuacją w laboratorium, jest moment, w którym większość urządzeń zaczyna drgać, przez co mają one ogromny wpływ na prace pozostałych- często o wiele mniejszych narzędzi. Wówczas nie trudno wywnioskować, że niemożliwe jest dokonanie poprawnych i rzetelnych pomiarów. By móc uniknąć takiej sytuacji, często jako podstawowy element wyposażenia laboratoriów wskazuje się stoły wagowe. To właśnie one mogą rozwiązać problem niewielkich drgań i innych zakłóceń, które mogą zaburzyć pracę urządzeń pomiarowych. Stoły wagowe mają za zadanie przede wszystkim odizolowanie niewielkich aparatur specjalistycznych, od innych urządzeń, które są w laboratorium niezbędne, jednak ich praca wprawia w drgania mikroskopy czy wagi analityczne. W stołach wagowych są zamontowane specjalistyczne płyty, które wyłapują i izolują wibracje pochodzące z otoczenia i innych urządzeń. Wówczas można przeprowadzać pomiary, bez obawy o to, że końcowy rezultat nie koniecznie będzie odzwierciedlał stan rzeczywisty. Najlepszym rozwiązaniem jest stałe przytwierdzenie wagi, wagi analitycznej, mirkowagi, a nawet mikroskopu do laboratoryjnego stołu wagowego. Dzięki temu wyniki badań i rezultaty eksperymentów zawsze będą jak najbardziej trafne, a przecież dokładność uzyskiwanych wyników jest w laboratorium najważniejsza i pozwala na przeprowadzanie dalszych prac.
Jakie powinny być dobre stoły wagowe?
Odpowiednie wyposażenie laboratorium to podstawa skutecznej pracy, a także ogromny krok celem zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa. Stoły wagowe są niezwykle istotne i umożliwiają przeprowadzenie dokładnych pomiarów, a także pozwalają precyzyjnie ważyć składniki i substancje niezbędne do przeprowadzenia doświadczeń. Jakie jednak powinny być stoły wagowe, by rezultaty badań nie były wypaczone? Otóż należy wskazać na:
- solidność wykonania stołów wagowych– ich konstrukcja nie powinna budzić wątpliwości- musi być ona niezwykle stabilna i solidna
- zastosowanie wysokiej jakości płyty antywibracyjnej- na rynku są różnego rodzaju płyty antywibracyjne, jednak te wykorzystane w stołach wagowych powinny być z najwyższej półki.
Stoły wagowe wykorzystywane w laboratoriach mogą stanowić świetne wsparcie i zabezpieczenie dla najmniejszych urządzeń. Niemniej jednak warto postawić tylko i wyłącznie na modele z najwyższej półki.