„Homogenizowany” to pojęcie dość powszechnie kojarzone i choć nie dotyczy tylko nabiału, to pierwszym produktem, który przychodzi na myśl jest najpewniej serek homogenizowany. Przy ankietyzacji grupy przypadkowych osób byłby to prawdopodobnie najczęściej podawany przykład procesu homogenizacji, jednak pytanie „homogenizowany – co to znaczy?” mogłoby okazać się tu już trudniejsze.
Co to jest homogenizacja i czemu służy?
Homogenizacja – co to jest i czemu służy? To proces tworzenia jednorodnej mieszaniny z produktów, które w naturalnych warunkach nie są w stanie się w ten sposób połączyć. Proces ten stosuje się m.in. w przemysłach: farmaceutycznym, gastronomicznym, chemicznym, czy kosmetycznym – do produkcji leków, mleka i nabiału, czy farb. Specjalnie przeznaczonymi do tego celu urządzeniami są tutaj różnego rodzaju homogenizatory. Odpowiadając na końcu, co to znaczy homogenizowany: homogenizowany to, najprościej ujmując, powstały w wyniku procesu homogenizacji i mający jednolitą konsystencję.
Homogenizacja tłuszczu mlekowego
Homogenizacja jest bardzo często stosowana w przetwórstwie mleczarskim i najbardziej z nim kojarzona. Proces homogenizacji mleka polega na jego przepompowywaniu przez wąską szczelinę pod wpływem dużego ciśnienia i dużej prędkości, w wyniku którego dochodzi do rozerwania cząsteczek tłuszczowych na mniejsze i ich rozproszenia.
Rodzaje homogenizatorów
Występuje kilka rodzajów homogenizatorów, jednak najpopularniejszymi z nich są:
- homogenizatory mechaniczne i nożowe, rozdrabniające materiał przy pomocy ostrzy;
- homogenizatory łopatkowe, rozcierające materiał łopatkami;
- homogenizatory kulkowe (tzw. młyny), rozdrabniające materiał specjalnymi kulkami.