Dygestatorium laboratoryjne – jego znaczenie

dygestorium-laboratoryjne

Pewna część z nas doskonale wie o tym, że dygestatorium laboratoryjne to coś więcej niż mebel, bo właśnie na nim, czy też w nim wykonuje się te dość zawiłe analizy. Te analizy to zasadniczo reakcje chemiczne uznawane za dość niebezpieczne dla ludzi, bo w trakcie trwania tego typu reakcji chemicznych powstają wysoce szkodliwe gazy, które muszą być systematycznie usuwane z wnętrza laboratorium za pomocą wentylatora i nierdzewnej rury, która odprowadza opary poza budynek, a tam najzwyczajniej w świecie ulatniają się do atmosfery. Tego typu zabezpieczenie jest bardzo ważnym, bo gdyby te opary dostały się do układu oddechowego technika, to by mu znacząco zaszkodziła, a w skrajnych przypadkach mogłyby trwale zaszkodzić mu w sensie zdrowotnym lub nawet go zabić. Dlatego dygestatorium jest opcją obowiązkową i to niemal w każdym nowoczesnym laboratorium.

Wydajność sprzętu.

Niektórzy z nas doskonale wiedzą o tym, że dygestatorium laboratoryjne ma ograniczoną wydajność. Mowa tu dokładnie o tym, że mebel ten otrzymuje plakietkę informującą o tym jakie reakcje można na nim przeprowadzać, czyli jakich substancji można użyć i w jakich ilościach. Jeśli zaś przekroczy się tę bezpieczną ilość danej substancji to trzeba się rzecz jasna liczyć z tym, że możemy zaszkodzić własnemu zdrowiu. Rzecz jasna dygestatoria da się modernizować, czyli wstawiać do nich te znacznie wydajniejsze wentylatory, ale nie w każdym modelu jest to możliwe i co równie istotne tego typu modernizowanie jest drogim i nie każde laboratorium wykonuje takie modernizacje regularnie, czyli pewna część z nich spóźnia się z modernizacjami o rok lub o kilka lat. Najlepiej radzą sobie z tym laboratoria z sektora prywatnego, bo one badają sporo i często mają znaczne fundusze, ze względu na to, że ich właścicielami są magnaci przemysłowi, a oni muszą mieć sprawnie działające laboratoria, po to by jeszcze szybciej wykonywać badania jakościowe swoich wyrobów. Szybkość ta jest ważna, bo kolejna partia towaru musi szybko trafić do tego odbiorcy o znaczeniu kluczowym.

Kilka wzmianek o modernizacjach.

Dygestatoria laboratoryjne zaliczane do tych lepszych wytwarza się z myślą o modernizowaniu, bo z takiego dygestatorium jedno laboratorium może korzystać przez ponad dekadę. Oznacza to pewną ilość napraw eksploatacyjnych i modernizacji. Naprawy dotyczą tej wymiany wentylatora na nowy i w pełni sprawny. Czasami rzecz jasna wymienia się takowy na model wydajniejszy, bo to by dygestatorium było opcją lepszą i zdecydowanie bardziej wydajną niż było tydzień wcześniej. Ważna jest też i ta elektronika pomiarowa, bo w dygestatorium znajduje się też czuła elektroniczna waga. Dokonuje ona tych niezbędnych pomiarów w trakcie trwania eksperymentu i co równie istotne na bieżąco przekazuje dane na dysk w laptopie. Starsze urządzenia tego typu nie mają tej funkcji i dlatego wytwarza się je z myślą o modernizacjach, po to by nowe nabyć po ponad dziesięciu latach.

Istotne wzmianki dotyczące funkcjonalności.

Technik nie może przy dygestatorium laboratoryjnym pracować na stojąco, bo jeśli stoi i garbi się nad nim, to szybko zaczyna go boleć kark. Dlatego właśnie najlepiej pracować przy nim tak jak przy typowym biurku. Aspekt ten jest bardzo ważnym, bo technik pracuje nawet przez osiem godzin dziennie, a potem na dokładkę tworzy jeszcze raporty na laptopie, po to, by z pracą wyrobić się na kolejny dzień. Taka praca musi być powiązaną z tym akuratnym poziomem komfortu, bo nawet te mniej męczące zajęcia mogą być trudnymi dla naszych pleców, a projektanci mebli przemysłowych doskonale o tym wiedzą.

Rekomendowane artykuły