Kiedy stosować sorbenty?

Kiedy stosować sorbenty?

Co stosować w razie wycieku różnego rodzaju substancji, w tym także niebezpiecznych? Najlepszym rozwiązaniem są specjalne materiały absorbujące, tzw. sorbenty. Dzięki nim szybko i skutecznie poradzimy sobie z rozlaną substancją.

Właściwości materiałów absorbujących

Posiadają one bardzo wiele zalet, dzięki czemu usuwanie wycieków jest znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Przede wszystkim cechuje je wysoka wchłanialność, a także zdolność do zatrzymywania w sobie pochłoniętej substancji. Odporne są na ścieranie, rozciąganie i rozrywanie. Ich utylizacja to koszty nawet 40% mniejsze niż w przypadku innych materiałów. Cechuje je także:

– pływalność,
– nietoksyczność,
– reakcja na ciepło.

Jak dobierać sorbenty?

Materiały te mogą mieć bardzo różne przeznaczenie. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju cieczy. Wyróżnimy więc wśród nich olejowe, uniwersalne, chemiczne oraz hydrofobowe. Każdy rodzaj przewidziany jest do innego rodzaju substancji. Dzielimy je również na naturalne, mineralne oraz syntetyczne.

Jaką postać mają sorbenty?

Te materiały absorbujące dostępne są także pod różnymi postaciami. Mogą być między innymi granulatem, który wystarczy wysypać w razie potrzeby, ale mogą mieć również postać maty, która pozwoli uniknąć przedostania się cieczy do podłoża lub rękawa, który sprawdzi się przede wszystkim w trudno dostępnych miejscach. To, na jaki zdecydujemy się sorbent, powinno więc być przede wszystkim podyktowane specyfiką substancji, z jakimi nasza branża ma do czynienia.

Rekomendowane artykuły