Najważniejsze fakty o blatach postformowanych

Są wszędzie – na ladzie w recepcji, w gabinecie lekarskim, w sklepach, kuchniach, w laboratoriach, czy w pracowniach. Lekkie, łatwe do zamontowania i utrzymania w czystości nadają pomieszczeniom klasycznego i eleganckiego wyglądu. 

Popularne blaty postforming

Znajdują się w ofercie każdego producenta mebli. Bogata kolorystyka, różne struktury, wielkości i grubości płyt stwarzają możliwość szerokiego ich zastosowania (większość z nich posiada możliwość przygotowania płyt według indywidualnych potrzeb klienta).

Wysoka odporność blatów na ścieranie, uderzenia i zadrapania, absorpcję płynów oraz działanie promieni UV to cechy bardzo pożądane przez nabywców oraz gwarantujące dobry wygląd blatu przez długi okres czasu.

Mocny blat

Blaty mogą mieć krótki kontakt z gorącymi przedmiotami (co prawda nie zaleca się tego) i większością stosowanych w domu środków chemicznych. Nie bez znaczenia pozostają właściwości antybakteryjne powierzchni spełniające normy ISO.

Jak powstają blaty postformowane?

Do wytwarzania blatów stosuje się technologię postformingu. Wysokiej jakości laminat dekoracyjny HPL lub CPL jest podgrzewany do temperatury 160-220 stopni Celsjusza (zależy to od stosowanej techniki i pożądanego promienia zagięcia) i przyklejany klejem do surowej powierzchni płyty wiórowej, MDF, HDF, sklejki stolarskiej lub drewna.

Powstałe blaty mają zaoblenie z jednej lub dwóch przeciwnych stron płyty. Spód płyty wykończony jest papierem przeciwprężnym wilgociouodpornionym, tylna krawędź obrzeżem melaninowym, natomiast miejsca styku dwóch materiałów uszczelnione są spoiną z kleju poliuretanowego. 

Blat postforming – jaki wybrać?

Bogata oferta producentów i sprzedawców ułatwia aranżacje wnętrz. Do pomieszczeń, gdzie blaty będą w dużej mierze eksploatowane i często narażone na kontakt z ostrymi przedmiotami czy środkami chemicznymi tj. kuchnie, laboratoria, zaleca się blaty o ciemniejszej kolorystyce oraz gładkiej strukturze.

Po pierwsze dlatego, że łatwiej utrzymać je w czystości, a po drugie – ewentualne zarysowania nie będą widoczne.

Blaty postforming dostępne na https://renggli.pl/pl/oferta/blaty-laboratoryjne/laminat-postforming/

Rekomendowane artykuły