Parametry kolby stożkowej

Kupując kolby stożkowe do swojego laboratorium koniecznie należy wiedzieć na jakie ich cechy należy zwrócić szczególną uwagę. To właśnie od nich zależy, czy kolby będą przydatne i używane, czy będą jedynie bezczynnie zajmować miejsce w szafkach i magazynach.

Objętość

Kolba stożkowa nie ma jednej ustalonej objętości. Dostępne są kolby o różnych rozmiarach (zobacz w DanLab). Najlepiej jest zaplanować jakie gabaryty będą najbardziej optymalne do planowanych przez nas prac. Jeśli nie mamy żadnych szczególnych preferencji, to najbezpieczniej jest sięgać po kolby stożkowe o pojemności 500 ml.

Możliwość zamknięcia

Jeżeli chcemy wykorzystywać kolby stożkowe do przechowywania substancji lub łączyć je z bardziej skomplikowanymi aparaturami, np. do destylacji – to koniecznie musimy wybierać kolby ze szlifem. Te pozbawione go, nie nadają się do wyżej wymienionych celów. Wybierając kolby stożkowe ze szlifem dobrze jest zwrócić uwagę na to by dopasowany, również szlifowany korek był w zestawie.

Miarka

Oczywiście, kolby stożkowe nie są naczyniami miarowymi. Umieszczone na nich miarki nie są dokładne, a jedynie orientacyjne. Niemniej, wielu analityków je sobie ceni, ponieważ ułatwiają wzrokową ocenę objętości badanej substancji.

Ucho

Jest to dość rzadkie rozwiązanie, ale można też kupić kolby stożkowe wyposażone w ucho, które przypomina ucho od kubka lub dzbanka. Jego zadaniem jest ułatwienie przenoszenia rozgrzanego szkła.

Rekomendowane artykuły