Co to jest wagosuszarka?

Wagi analityczne dzielimy głównie ze względu na dokładność odczytów oraz na maksymalną masę próbek. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że mogą one być również specjalizowane. Do takiego typu wag zaliczamy wagosuszarki.

Co to jest wagosuszarka?

Najprościej rzecz ujmując wagosuszarka jest w stanie nam zmierzyć ile wilgoci (nie tylko wody), zawiera dany nasączony nią materiał. Fachowo nazywa się to pomiarem wilgotności względnej. Wagosuszarki są wbrew pozorom dość często wykorzystywanym urządzeniem i to nie tylko w laboratorium rozumianym w ujęciu klasycznym.

Jakie mamy rodzaje wagosuszarek?

Wagosuszarki dzielimy podobnie jak klasyczne wagi analityczne, z tą różnicą, że masy próbek zaczynają się od ok. 100g i systematycznie maleją. Wagosuszarki mają również nieco inny stosunek masy próbki do dokładności pomiarów, który częściej wynika z zapotrzebowania rynku na dany sprzęt niż wymagań czysto laboratoryjnych. Z tego powodu na rynku mamy wiele rodzajów wagosuszarek. Przykładowy podział możemy zobrazować na przykładzie wagosuszarek firmy Radwag, która jest jednym z przodujących producentów.

Podział wagosuszarek według Radwag

Wagosuszarka Radwag będzie występować w jednej z trzech odsłon:

– standardowej,
– profesjonalnej,
– zaawansowanej.

Główna różnica między nimi wynika z dokładności odczytów oraz stosunku waga próbki/dokładność. Jak jednak łatwo się domyślić im lepsze parametry, tym wyższy standard urządzenia.

Gdzie wykorzystujemy wagosuszarki?

Wagosuszarki mają oczywiście wiele zastosowań. Najbardziej oczywiste to zastosowanie ich w różnego rodzaju laboratoriach. Mało kto jednak wie, że wagosuszarki bardzo pomagają np. rolnikom. Aby to zrozumieć wystarczy sobie wyobrazić taką sytuację.

Zboże do magazynowania w dużej ilości potrzebuje odpowiednich warunków, również tych związanych z nim samym. Dotyczy to głównie jego wilgotności. Jeśli podczas żniw zdarzają się deszcze, rolnik nie może być do końca pewny, kiedy powinien zebrać plony. Zastosowanie wagosuszarki pozwala mu na precyzyjne określenie zawartości wilgoci i wyjazd na zbiory w najlepszym momencie.

Rekomendowane artykuły